using-formula-in-excel
using-formula-in-excel

توابع  در اکسل مانند برنامه‌های کاربردی کوچک هستند که کارهای خاصی را انجام می‌دهند. برای مثال تابع SUM در اکسل وظیفه ی جمع کردن مقادیر عددی، تایع COUNT وظیفه ی شمارش و تابع AVERAGE وظیفه ی محاسبه ی مقدار میانگین (معدل) را بر عهده دارد.

البته توابع در اکسل، وظایف متعددی را بر عهده دارند؛ کار با اعداد، کار بر روی رشته‌های متنی، کار با تاریخ و زمان، کار با مبالغ پولی و… . توابع را می‌توان به صورت مرکب و تودرتو (یکی داخل دیگری) نیز به کار گرفت. هر تابع در اکسل، یک مقدار را برمی گرداند و این مقدار خروجی را می‌توان با نتایج یک فرمول با تابع دیگر ترکیب کرد.

توابع در اکسل به صورت مستقل عمل نمی‌کنند و همیشه بخشی از یک فرمول محسوب می‌شوند و این به معنای آن است که فرمول ممکن است کلا از تابع تشکیل شده باشد یا تابعی را با توابع دیگر، داده‌ها، عملگرها و حتی ارجاع‌ها ترکیب کند. توجه داشته باشید که توابع در اکسل هم باید از قانون فرمول‌ها تبعیت کنند و با عملگر = شروع شوند. به مثال‌های جدول زیر دقت کنید:

 

تابع یا فرمولنتیجه

=SUM(A1:A5)

حاصل جمع مقادیر درج شده در سلول‌های دامنه ی A1:A5 را بر می‌گرداند. این تابع، مثالی از تابعی است که به عنوان یک فرمول کامل می‌کند.

=SUM(A1:A5) /B5

حاصل جمع دامنه ی A1:A5 را محاسبه کرده، مقدار حاصل را بر مقدار سلول B5 تقسیم می‌کند و نتیجه ی حاصل را برمی گرداند. این مثال نمونه‌ای از ترکیب نتیجه ی یک تابع با داده‌های دیگر است.

=SUM(A1:A5) +AVERAGE(B1:B5)

حاصل جمع دامنه ی A1:A5 را محاسبه کرده و آن را با میانگین دامنه ی B1:B5 جمع می‌کند. این مثال، نمونه‌ای از یک فرمول است که نتیجه ی حاصل از دو تابع را با هم ترکیب می‌کند.

حالا می‌توان نخستین فرمول همراه با تابع را برای محاسبه ی یک مقدار میانگین (معدل) در اکسل نوشت. روال انجام این کار در اکسل به شرح زیر است، برای آموزش این کار در اکسل به شرح زیر عمل کنید:

۱-در سلول‌های یک کاربرگ، اعداد دلخواه خود را تایپ کنید.

۲- بر روی یک سلول خالی در اکسل که می‌خواهید خروجی تابع را در آن مشاهده کنید، کلیک نمایید.

۳- عبارت )=AVERAGE را برای شروع در یکی از سلول های اکسل تابع تایپ کنید.

توجه کنید که با تایپ حروف اول تابع در اکسل، فهرستی از توابعی که با آن حرف شروع می‌شوند، به نمایش در می‌آید. هرچه تعداد حروف بیشتری از نام تابع را تایپ کنید، این فهرست کوتاه‌تر می‌شود و می‌توانید با دکمه ی جهت نمای بالا (­)، روی تابع مورد نظرتان رفته و با فشردن کلید Tab، آن را در نواد فرمول درج کنید.

۴- روی نخستین سلولی که مقداری در آن درج کرده‌اید کلیک کرده، دکمه ی ماوس را نگه دارید و ماوس را روی تمام سلول‌هایی که قرار است در معدل‌گیری شرکت کنند، بکشید (درگ کنید).

البته می‌توانید دامنه ی مورد نظر را به صورت دستی نیز تایپ کنید.

۵- کاراکتر ( را تایپ کنید

۶- کلید Enter را فشار دهید.

اگر همه چیز به خوبی و به شکل صحیح انجام شده باشد، باید کاربرگ شما در اکسل، چیزی شبیه شکل زیر باشد. سلول‌ها و توابع در اکسل، وابسته به سلول‌ها و دامنه‌هایی هستند که به آنها ارجاع می‌کنند و اگر داده در یکی از سلول‌ها تغییر کند، نتیجه تابع نیز تغییر خواهد کرد. می‌توان این موضوع را به سادگی در مثال فوق آزمایش کرد؛ کافی است مقدار یکی از سلول‌ها را تغییر دهید تا مقدار میانگین نیز تغییر یابد.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...