فرمول نویسی اکسل formula in excel
فرمول نویسی اکسل formula in excel

توقعی که افراد مبتدی از اکسل دارند در حد درج داده‌ها در کاربرگ‌ها و در نهایت ساخت نمودار از روی آن داده‌هاست، اما با کمک اکسل می‌توان کارهای پیچیده‌تری را بر روی داده‌ها انجام داد؛ به عنوان مثال از داده‌های درج شده در اکسل، خلاصه وضعیت گرفت و یا دستورات شرطی را بر روی سلول‌ها اعمال کرد و همه ی این کارها با فرمول‌ها انجام می‌شود. در این نوشته به شما ساده ترین موضوعات در رابطه با فرمول نویسی اکسل آموزش داده خواهد شد.

به صورت ساده می‌توان گفت فرمول‌های اکسل، چیزی را محاسبه می‌کنند یا بر مبنای داده‌های موجود در کاربرگ، نتیجه‌ای را باز می‌گردانند. فرمول‌ها در سلول‌ها درج می‌شوند و باید با کاراکتر مساوی (=) شروع شوند تا اکسل بتواند بین فرمول‌ها و داده‌های معمولی فرق بگذارد.

نکته: تمام فرمول‌های اکسل با کاراکتر (=) شروع می‌شوند اما می‌توان آنها را با کاراکتر (+) نیز آغاز کرد.

در جدول زیر چند فرمول ساده و کارکرد آنها در اکسل نمایش داده شده است.

فرمول‌های پایه در اکسل

فرمولنتیجه در اکسل
= ۲ + ۲عدد ۴ را بر می‌گرداند.
= A1 + A2حاصل جمع مقادیر سلول‌های A1 و A2 را بر می‌گرداند. البته اگر مقدار A1 یا A2 ، رشته ی متنی باشد یک پیغام خطا بازخواهد گشت.
= D5سلولی که شامل این فرمول است، مثدار موجود در سلول D5 را نشان می‌دهد. اگر بخواهید این فرمول را در خود سلول D5 بنویسید باعث ایجاد یک ارجاع دایره‌ای خواهید شد که در فصل ۴ به آن پرداخته می‌شود.
= SUM(A5:A2)حاصل جمع مقادیر سلول‌های دامنه ی A2 تا A5 را برمی گرداند. این فرمول از تابع SUM برای جمع کردن مقادیر موجود در دامنه استفاده کرده است.

نوشتن اولین فرمول در اکسل

برای آموزش اکسل حالا زمان آن است که نخستین فرمول را در به شرح زیر درج کنید:

۱- روی یک سلول در اکسل خالی کلیک کنید.

۲- در آن سلول، عبارت =۱۰+۱۰ را تایپ کنید.

۳- کلید Enter را فشار دهید.

نتیجه ی چنین فرمولی در اکسل، عدد ۲۰ خواهد بود.

برای یادگیری بیشتر اکسل حال فرمول دیگری بنویسید تا مقدار دو سلول را با هم جمع کند:

۱- روی یک سلول در اکسل کلیک کنید و عددی را در آن درج کنید.

۲- روی سلولی دیگر نیز کلیک کرده و عددی را هم در آن درج کنید.

۳- بر روی سلول سوم که قرار است فرمول در آن نوشته شود کلیک کرده و کاراکتر = را تایپ کنید.

۴- روی سلول نخست کلیک کنید.

این مرحله برای فرمول نویسی در اکسل بسیار مهم است. در اکسل فرمول‌ها را می‌توان هم با تایپ و هم از طریق کلیک ماوس ایجاد کرد. پس از کلیک بر روی سلول نخست، فرمول شما در نوار فرمول اکسل به صورت نصفه نوشته می‌شود و باید ظاهر آن شبیه تصویر زیر باشد. در این مثال، عدد ۱۵ در سلول B3 و عدد ۳۵ در سلول B6 درح شده اند. فرمول نیز در سلول E3 نوشته می‌شود و تا این مرحله باید در نوار فرمول به صورت B3= در آمده باشد.

آموزش-فرمول-نویسی-در-اکسل

۵- یک کاراکتر + تایپ کنید.

۶- روی سلول دوم در فایل اکسل کلیک کنید.

در این مثال، سلول دوم، سلول B6 است. با اجرای این مرحله، فرمول سلول E3 (همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید) باید به صورت =B3 + B6 درآمده باشد.

 

فرمول-نویسی-مقدماتی-اکسل

۷- در پایان کلید Enter را فشار دهید.

تصوی زیر نشان می‌دهد که این مثال در پایان به چه شکل خواهد بود؛ به نحوی که سلول E3، نتیجه ی محاسبه را نمایش خواهد داد و در نوار فرمول اکسل نیز فرمول محاسبه ی E3 نشان داده می‌شود.

آموزش-اکسل-کلاس-اکسل

فایل ویدئویی این آموزش:

Rating: 1.5/5. From 2 votes.
Please wait...