در مقاله شناخت و درج توابع اکسل و آشنایی با کادر محاوره‌ای Insert Function چگونگی جست‌وجو و انتخاب توابع در اکسل را فرا گرفتید، حال زمان آن است که از کادر محاوره‌ای Insert Function برای درج واقعی یک تابع اکسل در سلول موردنظرتان استفاده کنید. با کمک این کادر محاوره‌ای به‌سادگی می‌توان تابعی در اکسل که آرگومان ندارند و همچنین توابعی که آرگومان دارند را در محل موردنظر در اکسل درج کرد که این کادر محاوره‌ای در مورد هر دو نوع تابع نیز کاربر را در فرایند درج تابع راهنمایی و هدایت می‌کند.

گاهی اوقات آرگومان‌های تابع اکسل، مقدار نیستند بلکه ارجاع‌هایی به سلول‌ها، دامنه‌ها، نواحی نام‌گذاری شده یا جداول اکسل هستند و این حالت که به راحتی توسط کادر محاوره‌ای Insert Function مدیریت می‌شود، یکی از نقاط‌قوت آن دز اکسل است.

 انتخاب تابعی که آرگومان ندارد

بعضی توابع اکسل، مقداری را به عنوان خروجی برمی‌گردانند اما هیچ آرگومان ورودی‌ای ندارند. در این مثال، با استفاده از تابع اکسل TODAY که هیچ آرگومانی را قبول نمی‌کند، به معرفی این نوع توابع اکسل پرداخته می‌شود:

۱- مکان‌نما را در سلولی در اکسل که می‌خواهید نتیجه‌ی نهایی (خروجی تابع) در آن نمایش داده شود، قرار دهید.

۲- در نوار ریبون روی دکمه‌ی Insert Function کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای Insert Function باز شود.

۳- در فهرست بازشوی Or Select a Category، گزینه‌ی All را انتخاب کنید.

۴- در فهرست Select a Function پایین بیایید تا به تابع TODAY برسید و سپس یک‌بار روی آن کلیک کنید. تصویر زیر، شکل احتمالی کادر را نشان می‌دهد.

۵- بر روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

بدین‌ترتیب، کادر محاوره‌ای Insert Function بسته می‌شود و کادر محاوره‌ای Function Arguments باز شده و به کاربر اعلام می‌کند که این تابع، هیچ آرگومانی را قبول نمی‌کند.

۶- روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

با انجام این کار، کادر محاوره‌ای Function Arguments بسته می‌شود و فرایند درج تابع نیز تکمیل شده و خاتمه می‌یابد.

نکته: ممکن است متوجه شده باشید که در کادر محاوره‌ای Function Arguments نوشته شده که نتیجه‌ی فرمول ، فرار  است. این امر به معنای آن است که خروجی چنین تابعی در اکسل در دفعات بعدی ممکن است مقداری متفاوت باشد. به طور مثال اگر فردا هم تابع TODAY را اجرا کنید، با نتیجه‌ی متفاوتی مواجه خواهید شد.

نکته: هرچند بیشتر توابع اکسل، آرگومان دارند اما بعضی از توابع نیز آرگومان قبول نمی‌کنند و بدون نیاز به کسب ورودی یا اطلاعاتی از جانب کاربر یا برنامه، نتیجه‌ی خود را نمایش می‌دهند؛ مثل تابع TODAY که تاریخ فعلی را به‌عنوان خروجی برمی‌گرداند و نیازی به اطلاعات ورودی هم ندارد.

انتخاب تابعی که از آرگومان(ها) استفاده می‌کند

اغلب توابع اکسل، آرگومان‌هایی دارند که اطلاعات موردنیاز برای انجام محاسبات تابع را فراهم می‌کنند. بعضی از این توابع اکسل از یک آرگومان و بعضی دیگر از چند آرگومان استفاده می‌کنند که تعداد این آرگومان‌ها وابسته به تابع موردنظر در اکسل است. حداکثر تعداد آرگومان‌ها، ۲۵۵ است.

مثال زیر، چگونگی استفاده از کادر محاوره‌ای Insert Function برای تابعی که چند آرگومان دارد را در اکسل نشان می‌دهد. در این مثال و به شرح زیر، تابع PRODUCT به کار گرفته شده است:

۱- مکان‌نما را در سلولی قرار دهید که قرار است نتیجه‌ی تابع در آن درج شود.

۲- روی دکمه‌ی Insert Function در نوار ریبون کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای Insert Function باز شود.

۳- در فهرست بازشو و در قسمت Or Select a Category، گزینه‌ی Math & Trig را انتخاب کنید.

۴- در فهرست Select a Function پایین بروید تا به تابع PRODUCT برسید و سپس روی آن، کلیک کنید.

تابع product در اکسل

۵- روی دکمه‌ی OK کلیک کنید. بدین‌ترتیب کادر محاوره‌ای Insert Function بسته شده و کادر محاوره‌ای Function Arguments باز می‌شود. در این کادر محاوره‌ای به کاربر اعلان می‌شود که تابع PRODUCT حداکثر تا ۲۵۵ کاراکتر می‌تواند قبول کند؛ هرچند که در ابتدای کار فقط کادر مربوط به مقدار دو آرگومان (Number1 و Number2) نمایش داده شده است.

تابع product در اکسل

۶- در کادر Number1، مقدار عدد نخست را درج کنید.

۷- در کادر Number2، مقدار عدد دوم را تایپ کنید. توجه داشته باشید که به موازات درج مقدار آرگومان دوم، کادر مربوط به آرگومان‌های بعدی (Number3، Number4 و …) نیز به نمایش درمی‌آید (حداکثر ۲۵۵ آرگومان) که این امر در تصویر زیر و برای درج ۸ آرگومان نشان داده شده است. اگر به گوشه‌ی پایین سمت چپ کادر نگاه کنید، با درج مقدار هر آرگومان، نتیجه‌ی نهایی تابع نیز در آنجا نمایش داده می‌شود.

درج تابع با آرگومان در اکسل

۸- بر روی دکمه‌ی OK کلیک کنید تا عملیات ثبت تابع خاتمه یابد. نتیجه‌ی حاصل از این عملیات را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

ر

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...