درج جدول در تابع
درج جدول در تابع

در این آموزش اکسل با دامنه‌ها، نواحی نام‌گذاری شده اکسل و جداول به‌عنوان آرگومان‌های تابع آشنا خواهیم شد.  در اکسل نه‌تنها می‌توان ارجاع‌های تک‌سلولی را به‌عنوان آرگومان توابع درنظر گرفت، بلکه در بسیاری موارد می‌توان ارجاع به کل یک دامنه، نام یک ناحیه و حتی یک جدول اکسل را به‌عنوان آرگومان یک تابع درنظر گرفت. نکته‌ی جالب این است که این‌چنین آرگومان‌هایی را هم می‌توان با ماوس انتخاب کرد و هم آدرس ارجاع موردنظر را با صفحه‌کلید درج نمود.

مثال: تابع SUM استفاده شده و چگونگی به‌کارگیری کادر محاوره‌ای Insert Function برای درج تابع و آرگومان‌های آن

در مثال زیر، استفاده از ارجاع‌های تک‌سلولی و دامنه‌ای همراه با آرگومان‌هایی که مقدارشان یک ناحیه‌ی نام‌گذاری شده یا جدول در اکسل است، آموزش داده می‌شود. در این مثال از تابع SUM استفاده شده و چگونگی به‌کارگیری کادر محاوره‌ای Insert Function برای درج تابع و آرگومان‌های آن فراگرفته می‌شود:

۱- در سلول‌های مجاور از یک کاربرگ در اکسل، چند عدد درج کنید.

۲- سلول‌های مذکور در اکسل را انتخاب کرده و سپس در قسمت Insert نوار ریبون بر روی دکمه‌ی Table کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای Create Table ظاهر شود.

۳- روی دکمه‌ی OK کلیک کنید تا ساخت جدول خاتمه یابد. نوار ریبون باید سبک جدول و دیگر گزینه‌های مربوط به تنظیمات ظاهر جدول را نمایش دهد (اگر چنین نبود، در نوار عنوان اکسل به‌دنبال گزینه‌ی Table Tools بگردید و روی آن کلیک کنید). در سمت چپ نوار ریبون، نامی وجود دارد که اکسل به جدول شما اختصاص داده است که البته می‌توان نام جدول و ظاهر آن را به راحتی تغییر داد. نام جدول را به خاطر بسپارید چون در ادامه‌ی این تمرین به درج نام جدول نیاز خواهد بود.

۴- در جایی دیگر از کاربرگ اکسل، چند عدد دلخواه را در سلول‌های مجاور درج کنید.

۵- سلول‌های مذکور در کاربرگ اکسل را انتخاب کرده و در نوار ریبون در قسمت Formulas بر روی دکمه‌ی Define Name کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای New Name باز شود.

 

درج جدول در تابع

۶- نامی برای ناحیه‌ی موردنظر (مثلاً MyArea) درج کنید.

۷- در یک ردیف یا ستون کاربرگ اکسل و به شکل مجاور هم چند عدد دیگر را درج کنید.

۸- عددی دلخواه را در سلول A1 درج کنید.

۹- روی سلول خالی اکسل که می‌خواهید نتیجه در آنجا درج شود، کلیک کنید.

۱۰- در قسمت Formulas از نوار ریبون، روی دکمه‌ی Insert Function کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای آن به نمایش دربیاید.

۱۱- تابع SUM را انتخاب کنید. این تابع در دسته‌ی Math & Trig یا در دسته‌ی All یا احتمالاً در دسته‌ی Recently Used قرار دارد.

۱۲- روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

می‌توان ارجاع‌های سلولی و دامنه‌ای، نواحی نام‌گذاری شده و نام جداول اکسل را به طور مستقیم در کادرهای مقادیر آرگومان‌ها درج کرد. کنترل‌های RefEdit نیز وجود دارند که می‌توان با کمک ماوس، ناحیه‌ی موردنظر را انتخاب کرد.

۱۳- روی نخستین RefEdit کلیک کنید. کادر محاوره‌ای Function Arguments کوچک‌تر می‌شود تا فقط فیلدی قابل مشاهده باشد که قرار است داده‌ها در آن درج شوند. روی سلول A1 که عددی در آن درج شده کلیک کنید.

۱۴- کلید Enter را فشار دهید تا کادر محاوره‌ای Function Arguments بسته شود.

۱۵- در کادر دوم، نام ناحیه‌ی نام‌گذاری‌شده‌ی موردنظرتان در اکسل را تایپ کنید. البته اگر نام ناحیه‌ی موردنظر را فراموش کردید، می‌توانید بر روی کنترل RefEdit کلیک کنید تا ناحیه‌ی موردنظر را از روی کاربرگ انتخاب کنید.

۱۶- در کادر سوم، نام جدول موردنظرتان را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

۱۷- اگر نام جدول موردنظر را فراموش کردید، می‌توانید بر روی کنترل RefEdit کلیک کنید تا جدول مذکور را از روی کاربرگ انتخاب کنید.

۱۸- در کادر چهارم، دامنه‌ای از کاربرگ اکسل که در آن مقادیر موردنظرتان درج شده است را مشخص کنید. همچنین اگر دامنه‌ی موردنظر شما بخشی از یک ناحیه‌ی نام‌گذاری شده یا یک جدول است جای نگرانی نیست. اگر می‌خواهید ماوس را بر روی یک دامنه از اعداد درگ کنید تا ناحیه‌ی موردنظرتان انتخاب شود، می‌توانید از کنترل RefEdit استفاده کنید.

تابع sum در اکسل

۱۹- روی دکمه‌ی OK کلیک کنید. بدین‌ترتیب، حاصل جمع مقادیری که در قسمت‌های مختلف کاربرگ اکسل درج شده‌اند، در سلولی که تابع در آن درج شده به نمایش در خواهد آمد

نکته: در حال نوشتن فرمول می‌توان در هر لحظه، کادر محاوره‌ای Insert Function را در اکسل فراخواند چراکه وقتی فرمول از مقادیر و ارجاع‌ها به علاوه‌ی یک تابع استفاده می‌کند، این کادر بسیار مفید و کارآمد است.

 

  استفاده از کادر Function Arguments برای ویرایش توابع اکسل

با کمک کادر محاوره‌ای Insert Function، درج و نوشتن توابع به کار بسیار ساده‌ای تبدیل شده است. اما وقتی نیاز به تغییر تابعی باشد که پیش از این در سلولی درج‌شده چه باید کرد؟ برای حذف یا ویرایش آرگومان‌های اکسل باید چه کاری انجام دهیم؟ روش انجام چنین کارهایی بسیار ساده است:

۱- بر روی سلولی که پیش از این در آن تابعی درج‌شده کلیک کنید.

۲- روی دکمه‌ی Insert Function کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای Function Arguments باز شود. این کادر محاوره‌ای برای کار با تابع شما تنظیم شده و حتی آرگومان‌هایی که در گذشته در تابع درج شده‌اند نیز در این کادر نمایش داده می‌شوند.

۳- آرگومان‌های موردنظرتان را اضافه، ویرایش یا حذف کنید.

× برای اضافه کردن یک آرگومان (درصورتی‌که تابع اجازه می‌دهد) می‌توانید از کنترل RefEdit استفاده کنید تا مقادیر جدید را از کاربرگ انتخاب کنید.

× برای ویرایش یک آرگومان تابع اکسل تنها کافی است روی آن کلیک کرده و مقدارش را تغییر دهید.

× برای حذف یک آرگومان تابع اکسل نیز باید روی آن کلیک کرده و با فشردن کلید Backspace مقدار آن را پاک کنید.

۴- در پایان روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...