درج فرمول مستقیم در اکسل

در این مقاله آموزش اکسل مشما با درج مستقیم فرمول ها و توابع آشنا خواهید شد. وقتی در استفاده از توابع مهارت کسب کردید، می‌توانید به جای استفاده از کادر محاوره‌ای Insert Function، توابع را به صورت دستی در اکسل تایپ کنید. بدین‌منظور یا می‌توان توابع را در نوار فرمول و یا در سلول موردنظر تایپ نمود.

درج فرمول‌ها و توابع در نوار فرمول

آنچه در نوار فرمول تایپ می‌شود، به‌طور مستقیم در سلول فعال در اکسل درج می‌گردد. بدین‌ترتیب مطمئن می‌شوید که آنچه در نوار فرمول درج‌شده در سلول موردنظر شما در اکسل قرار می‌گیرد. پیش از درج یک فرمول در کادر فرمول که در سمت راست نوار فرمول قرار دارد، باید از طریق کادر نام که در سمت چپ نوار فرمول قرار دارد، از آدرس سلول مقصد در کاربرگ اکسل که تابع در آن درج خواهد شد مطمئن شوید. البته پس از اینکه شروع به تایپ فرمول کنید، کادر نام به فهرستی بازشو متشکل از نام توابع تبدیل می‌شود. این ویژگی برای توابع تودرتو بسیار کارآمد است. به موازات درج بخشی از نام تابع در کادر فرمول، می‌توانید بر روی یکی از توابع پیشنهادی اکسل در کادر نام کلیک کنید تا تابع مذکور در محل موردنظر شما در فرمول درج شود تا عملیات درج تابع خاتمه یابد.

هنگامی که تایپ تابع یا فرمول تمام شد، کافی است کلید Enter را فشار دهید یا روی آیکون تیک  که در سمت چپ کادر فرمول قرار دارد، کلیک کنید.

در بین کادر نام و کادر فرمول، سه دکمه‌ی کوچک وجود دارند که از چپ به راست به‌ترتیب عبارت‌اند از:

× دکمه‌ی لغو تابع یا فرمول تایپ شده (×).

× دکمه‌ی تکمیل و تایید فرمول یا تابع تایپ شده.

× دکمه‌ی نمایش کادر محاوره‌ی  Insert Function.

نکته: دکمه‌های لغو و تایید تنها زمانی فعال می‌شوند که فرمول یا تابعی در اکسل درج شده باشد یا مقداری در نوار فرمول یا به طور مستقیم در سلول فعال تایپ شده باشد.

 

درج مستقیم فرمول و تابع در سلول‌های کاربرگ

شاید ساده‌ترین روش درج فرمول یا تابعدر اکسل، تایپ مستقیم در یک سلول باشد. در مورد فرمول‌هایی که تابعی ندارند، فقط کافی است فرمول را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید تا عملیات در اکسل انجام شود. به مثال زیر دقت کنید:

۱- در سلولی که قرار است فرمول درج شود کلیک کنید.

۲- یک فرمول ساده‌ی ریاضی مثل ۱۰۰*۹٫۵+۶= را تایپ کنید.

۳- کلید Enter را فشار دهید تا پاسخ فرمول (۱۸۶) در سلول مذکور درج شود.

اکسل کاری کرده که درج توابع در فرمول‌ها، به سادگی یک کلیک باشد. وقتی در یک سلول، نخستین حرف یک تابع را تایپ می‌کنید، به سرعت فهرستی از توابع که با آن حرف شروع می‌شوند در یک فهرست به نمایش درمی‌آیند.

درج فرمول در اکسل

تابع موردنظر در این مثال، تابع MIN است که حداقل مقدار در یک گروه مقادیر را باز می‌گرداند به محض تایپ حرف M (پس از کاراکتر =)، فهرست تصویر زیر به نمایش درمی‌آید که تمام توابعی که با حرف M شروع می‌شوند را نمایش می‌دهد. در این مرحله می‌توانید یا دیگر حروف تابع را هم تایپ کنید یا در فهرست پایین بروید تا به تابع MIN برسید و با فشردن کلید Tab، آن را در سلول فعال درج کنید. در مثال زیر برای یافتن حداقل مقدار درج‌شده در دامنه‌ی A7:A15 از تابع MIN استفاده شده است. برای تکمیل تابع، یک کاراکتر پرانتز بسته “(” تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید.

دامنه‌ی مقادیر موردنظر عبارت است از:

A1: 15

A2: 32

A7: 38

A8: 39

A9: 28

A10: 26

A11: 29

A12: 30

A13: 30

A14: 28

A15: 31

فرمول نوشته‌شده در سلول D5 نیز به صورت زیر است:

= (A1+A2) * MIN (A7:A15)

درج فرمول مستقیم در اکسل

 

به توانایی اکسل برای نشان دادن فهرستی از توابع بر مبنای املای آن‌ها در اصطلاح تکمیل خودکار فرمول یا Formula AutoComplete گفته می‌شود.

در کادر محاوره‌ای Excel Options می‌توان خصوصیت تکمیل خودکار فرمول را فعال یا غیرفعال کرد. روال انجام این کار به شرح زیر است:

۱- بر روی زبانه‌ی File در قسمت بالای سمت چپ صفحه‌ی اکسل، کلیک کنید.

۲- روی گزینه‌ی Options کلیک کنید.

۳- در کادر محاوره‌ای Options، زبانه‌ی Formulas را انتخاب کنید.

۴- در بخش Working with Formulas، کادر انتخاب Formula AutoComplete را تیک بزنید.

۵- در پایان نیز روی دکمه‌ی OK کلیک کنید.

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...