تابع-تو-در-تو-در-اکسل---فرمول-نویسی-اکسل
تابع-تو-در-تو-در-اکسل---فرمول-نویسی-اکسل

تابع تودرتو در اکسل، تابعی است که به عنوان آرگومان تابعی دیگر نوشته شده است. آرگومان نوشتن توابع در اکسل به کاربر اجازه می‌دهد نتایجی که از لحاظ ریاضی بسیار سخت محاسبه می‌شوند را به راحتی به دست آورد.

در تصویر زیر، قیمت روزانه ی نهایی S&P 500 در ماه سپتامبر ۲۰۰۹ فهرست شده است.

فرض کنید قرار است مشخص شود چند بار در ماه، قیمت نهایی از میانگین قیمت بالاتر بوده است.

پس لازم است ابتدا مقدار میانگین محاسبه شود، سپس مقایسه ی فروش‌های ماهیانه با آن میانگین انجام شود و تعداد روزهایی که قیمت از میانگین بالاتر بوده نیز شمرده شوند. با قرار دادن تابع AVERAGE داخل یک تابع دیگر، ابتدا مقدار میانگین محاسبه می‌شود.

توابع-تو-در-تو-در-اکسل

نکته: وقتی تابعی در اکسل داخل تابع دیگر قرار داشته باشد، ابتدا تابع داخلی محاسبه می‌شود و سپس نتیجه حاصل به عنوان آرگومان تابع بیرونی به کار می‌رود.

تابع COUNTIF، تعداد سلول‌ها در یک دامنه که با یک شرط خاص تطبیق دارند را در اکسل شمارش می‌کند. در این مثال شرط این که هر مقدار در دامنه، بزرگ‌تر از (<) میانگین آن دامنه باشد.

پس فرمول D11 به صورت زیر نوشته می‌شود. برای مشاهده شیوه دقیق نگارش فرمول ها می توانید فایل اکسل این آموزش را از انتهای همین مقاله دانلود کنید.

=COUNTIF(B5:B25,”>”& AVERAGE(B5:B25))

در این فرمول ابتدا تابع AVERAGE مورد ارزیابی قرار می‌گیرد سپس تابع COUNTIF با استفاده از مقدار برگشتی از تابع تودرتو (یعنی تابع AVERAGE) که به عنوان آرگومان آن به کار می‌رود، محاسبه و ارزیابی خواهد شد.

مثال دیگر برای تابع تو در تو در اکسل

بهتر است توابع تودرتو در اکسل را به صورت دستی بنویسید؛ چون نوشتن توابع تودرتو ب کادر محاوره‌ای Insert Function، کار ساده‌ای نیست. به مثال زیر دقت کنید؛ در این مثال از تابع AVERAGE برای یافتن میانگین بزرگ‌ترین مقادیر از بین دو دسته اعداد استفاده شده است. تابع تودرتو در این مثال، تابع MAX است که دو مرتبه در تابع AVERAGE درج شده است:

۱- در یکی از ستون‌ها، چند عدد را درج کنید.

۲- چند عدد دیگر را هم در یک ستون دیگر تایپ کنید.

۳- بر روی یک سلول خالی که می‌خواهید نتیجه در آن نمایش داده شود، کلیک کنید.

۴- عبارت =AVERAGE( را تایپ کنید تا عملیات نوشتن تابع شروع شود.

۵-عبارت MAX( را تایپ کنید.

۶ بر روی نخستین سلول در مجموعه ی اول اعداد کلیک کرده، دکمه ی ماوس را نگه داشته و ماوس را بر روی تمام سلول‌های مجموعه ی نخست درگ کنید. بدین ترتیب آدرس این دامنه در تابع MAX درج می‌شود.

۷- یک کاراکتر پرانتز بسته “(“، تایپ کنید تا نخستین تابع MAX بسته شود.

۸- یک کاراکتر ویرگول تایپ کنید.

۹- دوباره عبارت MAX( را درج کنید.

۱۰- بر روی نخستین سلول در مجموعه ی دوم اعداد کلیک کرده، دکمه ی ماوس را نگه داشته و ماوس را بر روی تمام سلول‌های مجموعه ی دوم درگ کنید. تا آدرس این دامنه در تابع MAX درج شود.

۱۱- یک کاراکتر پرانتز بسته تایپ کنید تا دومین تابع MAX نیز بسته شود.

۱۲- یک کاراکتر “(” تایپ و وارد کنید تا تابع AVERAGE هم خاتمه یابد.

۱۳- کلید Enter را فشار دهید.

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، نتیجه ی تابع تودرتو در سلول C11 نمایش داده می‌شود و فرمول آن هم به صورت زیر نوشته می‌شود.

=AVERAGE(MAX(B4:B10),MAX(D4:D10))

نکته: اگر تابع بیرونی در اکسل (در توابع تودرتو) در ابتدای فرمول نوشته شود، باید پیش از آن، کارکتر = قرار گید، اما توابع داخلی نیازی به ذکر این کاراکتر ندارند.

نکته: در اکسل حداکثر تا ۶۴ تابع را می‌توان به صورت تودرتو نوشت.

توابع-تو-در-تو-در-اکسل---آموزش-فرمول-نویسی-اکسل

دانلود فایل اکسل این مثال

دانلود

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...