زمانی که بخواهید یک جست و جوی پویا در جداول اکسل انجام دهید تابع VLOOKUP انتخاب بسیار خوبی است. قابلیت جست و جوی پویای اطلاعات در اکسل می توانید بازی را برای بسیاری از کاربران اکسل تغییر دهد و شما می توانید از این تابع در مواقع گوناگونی استفاده کنید.

خبر خوشحال کننده این است که استفاده از تابع VLOOKUP‌بسیار آسان است، و خبر بد این است که ممکن است آسان بودن این تابع در اکسل شمارا به دردسر بیندازد. شاید یک دلیل آن به ایرادی باز می گردد که در طراحی این تابع وجود دارد، به صورت پیش فرض در این تابع فرض بر این است که کاربر ا با مفهوم  approximate match آشنایی دارد ولی در واقع این چنین نیست.

البته این مورد در اکسل ممکن است منجر به بروز مشکلی هم نگردد، ولی بالاخره ممکن است شمارا یک جایی به دردسر بیندازد. [با خودمون صادق باشیم، اینکه طراح پیش فرضش غلط بوده برای هیچ کسی (مشتریتون یا مدیرتون) دلیل خوبی نیست و قطعاً قرار نیست شما این دلیل رو به کسی ارائه بدید 🙂 ].

برای غلبه بر چالش ها ور دردسرهای تابع VLOOKUP و یاد گرفتن همه چیز درباره این چالش ها حتما این آموزش را تا انتها بخوانید.

۱- تابع VLOOKUP چطور کار می کند

VLOOKUP تایعی برای جستجو و بازگرداندن مقادیر در اکسل است. حرف V در VLOOKUP نماینده عمودی (vertical) است، که این معنی است که داده ها در جدول باید به صورت عمودی چیده شوند.

اگر یک جدول ساختاریافته با چینش عمودی داده ها داشته باشید، احتمالا خواهید توانست در کارهایتان از این تابع بهره بگیرید(برای چینش افقی تابع HLOOKUP را در اکسل می توانید بکار گیرید).

VLOOKUP‌ نیازمند جدولی در اکسل  است که مقادیر جست و جو در ستون سمت چپ قرار داشته باشد. داده های که قرار است برگردانده شود می تواند در هریک از ستون های سمت راست قرار داده شود. زمانی که از تابع VLOOKUP‌ استفاده می کنید فرض را بر این بگیرید که تمام  ستون های اکسل شماره گذاری شده است که از سمت چپ شروع می شود. برای اینکه مقادیر یک ستون برگشت داده شود، این نکته را در نظر بگیرید که این شماره همان column index است که در تابع VLOOKUP مورد استفاده قرار می گیرد. در مثال زیر، می خواهیم دنبال آدرس ایمیل بگردیم، بنابراین از عدد ۴ برای column index استفاده می کنیم.

تابع VLOOKUP در اکسل

ادامه دارد…

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...