آموزش فرمول نویسی اکسل

در نرم افزار اکسل، توابع بسیار زیادی وجود دارند که هم جذاب و هم ترسناک هستند؛ چون در عین حالی که می‌توان کارهای زیادی را با توابع اکسل انجام داد، اما به خاطر سپردن نام توابع در اکسل و به‌ویژه آرگومان‌های آن‌ها، کاری بسیار مشکل است.

نکته: آرگومان‌ها در اکسل، داده‌ها یا اطلاعاتی هستند که توابع برای محاسبه و برگردان یک مقدار (خروجی) از آن‌ها استفاده می‌کنند.

البته جای نگرانی نیست. مایکروسافت برای کمک به درج توابع و آرگومان‌ها در اکسل ابزاری قوی درنظر گرفته است که باعث می‌شود یافتن و استفاده از توابع، بسیار ساده شده و در وقت و انرژی کاربران، تا حد زیادی صرفه‌جویی شود و احتمال وقوع خطا نیز تا حد امکان کاهش یابد.

در اکسل کادر محاوره‌ای Insert Function برای ساده کردن عملیات به‌کارگیری توابع در کاربرگ‌ها طراحی شده است. این کادر محاوره‌ای نه‌تنها به یافتن تابع موردنیاز در اکسل کمک می‌کند، بلکه اطلاعاتی درباره‌ی آرگومان‌های آن تابع را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اگر از کادر محاوره‌ای Insert Function استفاده کنید، مجبور نخواهید بود تا توابع را به صورت مستقیم در سلول‌های کاربرگ اکسل تایپ کنید، بلکه کادر محاوره‌ای، شما را در فرایند تایپ و استفاده از توابع اکسل  و آرگومان‌های اکسل آن‌ها هدایت و راهنمایی می‌کند.

آموزش فرمول نویسی اکسل

در کادر محاوره‌ای Insert Function می‌توانید توابع اکسل را برحسب فهرست الفبایی به صورت کامل مشاهده کرده یا آن‌ها را به‌صورت دسته‌ای مرور کنید. همچنین خصوصیت جست‌وجو نیز در این کادر وجود دارد که می‌توانید عبارت یا کلمه‌ی موردنظرتان را در کادر Search for a Function تایپ کرده و سپس روی دکمه‌ی Go کلیک کنید تا فهرستی از توابع اکسل مرتبط با آن کلمه یا عبارت به دست آمده و به نمایش در بیاید. وقتی تابعی را در کادر Select a Function انتخاب می‌کنید، شرح مختصری از آن تابع اکسل و عملکردش در پایین کادر نمایش داده می‌شود. البته می‌توانید بر روی لینک Help on this function در پایین کادر محاوره‌ای نیز کلیک کنید تا اطلاعات مشروح‌تری درباره‌ی آن تابع مشاهده کنید.

در اکسل کادر محاوره‌ای Insert Function به سه روش به نمایش درمی‌آید:

× در نوار ریبون و در قسمت Formulas، روی دکمه‌ی Insert Function کلیک کنید.

× بر روی نوار Formula، روی دکمه‌ی Insert Function که از دکمه‌ی بالایی کوچک‌تر است، (شبیه fx) کلیک کنید.

× بر روی پیکان کوچکی که در نوار ریبون در قسمت Formulas و در سمت راست ویژگی AutoSum قرار دارد، کلیک کنید. AutoSum دارای فهرستی از توابع استفاده‌شده‌ی مکرر است که می‌توان با یک کلیک بر روی تابع موردنظر، آن را در محل مشخص درج کرد. اگر گزینه‌ی More Functions را انتخاب کنید، کادر محاوره‌ای Insert Function باز خواهد شد.

آموزش فرمول نویسی اکسل
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...