بیشتر توابع در اکسل، ورودی‌هایی قبول می‌کنند که آرگومان یا پارامتر نامیده می‌شوند و داده‌هایی که تابع از آنها استفاده می‌کند را مشخص می‌کند. بعضی توابع اکسل دارای آرگومان نیستند، بعضی فقط یک آرگومان و بعضی هم چندین آرگومان را قبول می‌کنند. فهرست آرگومان‌های یک تابع اکسل همیشه بین دو کاراکتر پرانتز و پس از نام تابع درج می‌شود. در ضمن اگر تابعی بیشتر از یک آرگومان قبول کند باید آنها را با کاراکتر ویرگول از هم جدا کرد.

تابعتوصیف

=NOW( )

هیچ آرگومانی قبول نمی‌کند.

=AVERAGE(A6,A11,B7)

می تواند تا ۵۵۲ آرگومان قبول کند که در این مثال، فقط ۳ ارجاع سلولی به عنوان آرگومان تابع مشخص شده اند. توجه کنید که آرگومان‌ها با کاراکتر ویرگول از هم جدا شده اند.

=AVERAGE(A6:A10,A13: A19,A23:A29)

در این مثال، آرگومان‌ها به جای ارجاع‌های سلولی، ارجاع‌های دامنه‌ای هستند و با ویرگول از هم جدا شده اند.

=IPMT(B5,B7,B8)

این تابع، ۴ آرگومان نیاز دارد و برای جدا کردن آنها از کاراکتر ویرگول استفاده شده است.

توابع اکسل دارای آرگومان‌های اجباری و یا اختیاری هستند؛ آرگومان‌های اجباری حتما باید درج شوند؛ اما آرگومان‌های اختیاری را می‌توان نادیده گرفت. تابع IPMT، مثال خوبی از این مورد است. این تابع دارای چهار آرگومان اجباری و دو آرگومان اختیاری است.

آرگومان‌های یک تابع

به خاطر سپردن آرگومان‌های تمام توابع، کار بسیار مشکلی است. البته اکسل به شما کمک می‌کند تا وقتی تابعی را انتخاب می‌کنید، آرگومان‌های مورد نیاز آن را هم بشناسید. تصویر زیر، کادر محاوره‌ای Insert Function را نشان می‌دهد که با کلیک روی دکمه ی Insert Function در قسمت Formulas از نوار ریبون به نمایش در می‌آید. در این کادر محاوره‌ای می‌توان تابع مورد نظر برای استفاده را انتخاب کرد.

فرمول-نویسی-آرگومان-تابع

این کادر محاوره‌ای شامل فهرستی از تمام توابع موجود در اکسل است و از طریق آن می‌توان به جستجوی تابع مورد نظر پرداخت. برای جستجوی یک تابع یا باید بخشی از آن یا یک کلمه ی کلیدی مربتط با آن تابع در اکسل را تایپ کرد و یا می‌توان فهرست توابع را بر حسب دسته‌بندی آنها مشاهده کرد.

نکته: اگر می‌دانید یک تابع اکسل در چه دسته‌ای گروه‌بندی شده (مثلا دسته ی ریاضی، مالی، آماری و…) میتوانید بر روی نوار ریبون و در قسمت Formulas بر روی دکمه ی دسته تابع مورد نظر کلیک کرده و تابع مورد نظرتان را از فهرستی که به نمایش در می‌آید، انتخاب کنید.

در مثال زیر، چگونگی انتخاب یک تابع از کادر محاوره‌ای Insert Function برای ضرب چند عدد در یکدیگر، شرح داده شده است:

۱- سه عدد را در سه سلول مختلف فایل اکسل تایپ کنید.

۲- بر روی سلول خالی‌ای که می‌خواهید نتیجه در آنجا درج شود، کلیک کنید.

۳- در نوار ریبون و در قسمت Formulas بر روی دکمه ی Insert Function کلیک کنید.

البته راه دیگر، آن است که در نوار فرمول اکسل بر روی دکمه ی fx کلیک کنید تا کادر محاوره‌ای Insert Function ظاهر شود.

۴- گزینه ی All یا Math & Trig را انتخاب کنید.

۵- در فهرست توابعی که به نمایش در می‌آید، تابع PRODUCT را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.

۶- بر روی دکمه ی OK کلیک کنید. با این کار، کادر محاوره‌ای Insert Function بسته می‌شود و کادر محاوره‌ای Function Arguments به نمایش در می‌آید که در آن می‌توانید آرگومان‌های مورد نیاز تابع را درج کنید.

توجه داشته باشید که ممکن است تمام آرگومان‌های یک تابع اکسل در این کادر محاوره‌ای به نمایش در نیایند. برای مثال تابع فوق دارای سه آرگومان است اما در کادر محاوره‌ای Function Arguments، تنها دو آرگومان نمایش داده شده است. در این موارد و با درج مقدار هر آرگومان، دیگر آرگومان‌های احتمالی آن تابع نیز در کادر محاوره‌ای ظاهر خواهند شد.

آرگومان-تابع---آموزش-فرمول-نویسی-اکسل

۷- درج مقدار آرگومان‌ها به دو روش انجام می‌شود:

  • تایپ مقدار با ارجاع سلولی در کادرهای هر آرگومان.
  • کلیک روی آیکون‌های مربعی‌شکلی که در سمت راست کادر هر آرگومان قرار دارد.

در تصویر قبل، دو کادر برای درج آرگومان‌های تابع اکسل وجود دارد. در سمت چپ این کادرها نام‌های Number1 و Number2 و در سمت راست آنها نیز آیکون‌هایی متشک از مربع‌های ریز قرار گرفته است. این آیکون‌ها در اصطلاح کنترل‌های RefEdit نامیده می‌شوند. اگر بخواهید با استفاده از این آیکون‌ها، مقدار یک آرگومان را مشخص کنید، کافی است روی کنترل RefEdit مربوط به آن آرگومان کلیک کرده و سپس روی سلولی که مقدار مورد نظرتان در آن درج شده، کلیک نموده و بعد کلید Enter را فشار دهید.

۸- روی کنترل RefEdit در سمت راست کادر Number1 کلیک کنید.

۹- روی سلولی که عدد نخست در آن درج شده، کلیک کنید.

تصویر زیر، نشان می‌دهد که در این مرحله، با چه تصویری مواجه می‌شوید.

کار-با-آرگومان-تابع---آموزش-فرمول-نویسی-اکسل

۱۰- کلید Enter را فشار دهید تا کادر محاوره‌ای Function Arguments، در حالی که مقدار آرگومان در آن درج شده، دوباره ظاهر شود. البته مقدار این آرگومان، مقدار موجود در سلول نخواهد بود، بلکه آدرس آن سلول است.

۱۱- مراحل ۷ تا ۹ را برای درج ۲ ارجاع سلولی دیگر تکرار کنید.

تصویر زیر نشان می‌دهد که صفحه به چه صورتی در خواهد آمد. ملاحظه می‌کنید که با این کار، کادرهای ورودی و کنترل‌های RefEdit افزایش می‌یابند تا امکان درج دیگر ورودی‌های موردنظر کاربر هم فراهم شود.

آرگومان-های-تابع

۱۲-جهت اتمام عملیات بر روی دکمه OK کلیک کنید یا کلید Enter را فشار دهید.

تابع PRODUCT، نتیجه ی حاصل‌ضرب اعادی که به عنوان آرگومان آن درج شده‌اند را باز می‌گرداند.

نکته: لازم نیست که به اجبار از کادر محاوره‌ای Insert Function استفاده کنید. وقتی با توابع اکسل، نام آنها، آرگومان هایشان و شکل نوشتن‌شان آشنا شدید، می‌توانید تابع دلخواه‌تان را مثل فرمول‌ها بنویسید.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...